Hotellien aurinkotuoleista iso riita – hotelli päätti nyt viheltää pelin poikki

Matkailu Toimittaja:

Hotellit ja lomakeskukset ovat alkaneet puuttua entistä tiukemmin aurinkotuolien varaamiseen pyyhkeillä. Asia nousi keskusteluun sen jälkeen, kun saksalaisturisti voitti äskettäin oikeudessa korvauksen epäonnistuneesta lomastaan.

Kyse on ilmiöstä, joka toistuu erityisesti suosituissa all inclusive -hotelleissa Espanjassa, Kreikassa ja Turkissa. Lomailijat heräävät aikaisin aamulla varaamaan aurinkotuoleja pyyhkeillä.

Aurinkotuoli varataan muttei käytetä

Varaamisen jälkeen he katoavat tuntikausien ajaksi aamiaiselle, takaisin huoneeseen tai kaupungille. Lopputuloksena altaan ympärillä näkyy riveittäin varattuja tuoleja ilman yhtäkään ihmistä. Osa lomailijoista siirtää pyyhkeet yksinkertaisesti pois tuoleilta, jos niissä ei näy ihmisiä.

Harva kehtaa valittaa asiasta oltuaan tuntien ajan muualla. Osa puolestaan pyytää hotellihenkilökuntaa tuomaan uusia aurinkotuoleja varattujen eteen. Osa tyytyy kohtaloonsa ja viettää rantapäivän tai suuntaa toisen hotellin altaalle.

Saksalainen David Eggert sai lähes tuhannen euron hyvityksen lomastaan Kreikassa sen jälkeen, kun tuomioistuin katsoi matkanjärjestäjän epäonnistuneen hotellin sääntöjen valvonnassa. Hotellissa oli virallisesti kielletty aurinkotuolien varaaminen. Käytännössä sääntöä ei valvottu lainkaan.

Eggert kertoi heränneensä lomallaan joka aamu jo kuudelta etsimään vapaita aurinkotuoleja perheelleen. Silti hän joutui etsimään vapaita paikkoja jopa 20 minuutin ajan päivittäin. Hänen mukaansa lapset joutuivat välillä makaamaan lattialla, koska vapaita aurinkotuoleja ei ollut.

Jos yhä useampi turisti alkaa vaatia hyvityksiä pilalle menneistä allaslomista.

– Kaikki 400 aurinkotuolia oli peitetty pyyhkeillä, mutta ihmiset eivät edes käyttäneet niitä. Osa meni takaisin nukkumaan tai kaupungille, hän kertoi Daily Mailille.

Tuomio on herättänyt matkailualalla huomiota, koska moni pelkää sen avaavan oven uusille korvausvaatimuksille. Jos yhä useampi turisti alkaa vaatia hyvityksiä pilalle menneistä allaslomista, lasku voi nousta miljooniin. Siksi monet hotellit ovat jo alkaneet kiristää sääntöjään.

Esimerkiksi Ranskan Välimeren rannikolla osa lomakeskuksista käyttää nykyään käytäntöä, jossa henkilökunta tarkistaa käyttämättömät aurinkotuolit useita kertoja päivässä. Jos tuolilla näkyy vain pyyhe eikä omistajaa löydy, tavarat poistetaan löytötavaroihin.

Joissakin hotelleissa aurinkotuolien tyhjilläänoloaikaa seurataan jopa kellolla. Jos asiakas ei palaa tietyn ajan sisällä, varaus puretaan automaattisesti.

Ilmiö jakaa voimakkaasti myös mielipiteitä turistien keskuudessa. Osa pitää pyyhkeillä varaamista täysin itsekkäänä toimintana, joka pilaa muiden lomat.

Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin samasta aihealueesta Matkailu -osioistamme.