Näyttelijä Kari Sorvali on kuollut – teki merkittävän uran elokuvissa ja televisiossa

Viihdeuutiset Toimittaja:

Mittavan ja merkittävän uran suomalaisen elokuvan, teatterin sekä television parissa tehnyt Kari Sorvali on kuollut.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Seiska. Digi- ja väestötietoviraston tietojen mukaan Sorvali menehtyi maanantaina 20. kesäkuuta. Hän oli kuollessaan 74-vuotias.

Hautajaiset läheisten kesken

Kari Sorvalin puoliso Miitta Sorvali kommentoi Iltalehdelle näyttelijän saaneen viettää viimeiset elinkuukautensa toiveidensa mukaisesti kotona läheisten läsnä ollessa. Hautajaiset järjestettiin näyttelijän läheisten kesken Helsingin Hietaniemen hautausmaalla.

Kari Sorvali valmistui Teatterikorkeakoulusta vuonna 1977. Vuonna 1981 hän näytteli satiirisessa komediasarjassa Hukkaputki, jossa mukana olivat myös muun muassa Kristiina Halkola, Erkki Saarela, Tuija Ahvonen ja Jukka Sipilä.

Vuonna 1988 Sorvali nähtiin suomalaisittain harvinaisen kauhuelokuvan, Kuutamosonaatin keskeisessä roolissa. Ikimuistoinen rooli Olli Soinion ohjaamassa elokuvassa poiki hänelle parhaan miespääosan Jussi-palkinnon.

Sorvalin ura jatkui 1980-luvun lopulla 1990-luvun alussa muun muassa Pekka Parikan ohjaamassa elokuvassa Talvisota ja Lauri Törhösen ohjaamassa elokuvassa Ameriikan raitti. Hän näytteli noihin aikoihin myös televisiosarjoissa Riiviöt ja Pakanamaan kartta.

Rooli Olli Soinion ohjaamassa elokuvassa poiki parhaan miespääosan Jussi-palkinnon.

Sorvali muistetaan lisäksi muun muassa rooleistaan televisiosarjoista Raid, Tie Eedeniin, Kaverille ei jätetä, Helppo elämä ja Sata lasissa. Hän on vieraillut myös suositussa Syke-sarjassa.

Keväällä 2026 uutisoitiin, että Sorvali on mukana Kari Ketosen ohjaamassa tulevassa Karavaanarit-elokuvassa, jota kuvattiin kevään ja kesän aikana. Toistaiseksi tiedossa ei ole, ehdittiinkö Sorvalin kohtaukset kuvata ennen hänen kuolemaansa.

Uutisoimme Porin Yyterissä karavaanariyhteisönsä vuosipäivää juhlivan Karavanaarit-elokuvan kuvausten alkamisesta toukokuun alussa.

Lähteet: Seiska, Iltalehti

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.