Marvel-yhtiön mutanteista koostuva supersankariryhmä X-Men on seikkaillut sarjakuvalehtien sivuilla jo vuodeta 1963 lähtien. Lisäksi hahmot ovat tähdittäneet jopa seitsemää sarjakuviin perustuvaa elokuvaa. Ensi vuonna sarja saa jatkoa X-Men: Apocalypse -elokuvan muodossa.
Pian supervoimia omaavat mutantit saattavat seikkailla myös televisioruudussa. TV Insider -lehti on paljastanut Fox-yhtiön suunnittelevan X-Men-sarjakuviin perustuvaa televisiosarjaa. Toistaiseksi ei ole tiedossa, tultaisiinko sarjassa näkemään elokuvista tuttuja näyttelijöitä ja juonikuvioita.
Ongelmia sarjan suhteen saattaa kuitenkin aiheuttaa se, että Fox-yhtiö omistaa oikeudet X-Meniin ainoastaan elokuvien piirissä. Studio tarvitsee vielä Marvel-yhtiön luvan hahmojen käyttöön ennen kuin televisiosarjan tuotanto voidaan aloittaa. Fox Entertainment -yhtiön Gary Newman vahvisti sarjaa koskevien neuvottelujen olevan käynnissä studioiden välillä.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Hugh Jackman tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.