Lääkäri testasi: ”LSD auttaa Facebook-riippuvuuteen”

Hallusinogeenejä ja erityisesti psykedeelejä tutkinut lääkäri James Fadiman on testannut teoriaansa, jonka mukaan LSD auttaa internetriippuvuuteen. Tutkija havaitsi, että aamuisin otettu LSD-annos vähensi hänen tarvettaan käyttää nettiä ja sosiaalista mediaa.

---
---

Vox-sivuston mukaan Fadiman koki olevansa oiva koehenkilö tutkimuksiinsa, sillä hänelle oli kehittynyt vakava Facebook-riippuvuus. Lääkehoidon myötä James Fadimanin riippuvuus ja siihen liittyvä ahdistus ja levottomuus paranivat.

Tutkija kokee tehneensä läpimurron riippuvuutensa parantamisessa perehdyttyään lääkeaineen mikroannosteluun. Lääkäri on todennut, että 10-15 mikrogrammaa LSD:tä auttaa riippuvuuteen ja vieroitusoireisiin ilman huumausaineen vaikutuksia toiminta- tai ajattelukykyyn. Miehen mukaan suuremmat annokset ovat vain huumetrippejä varten eikä siitä ole hyötyä potilaalle. Lääkäri haluaa laajentaa tutkimuksiaan tulevaisuudessa.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.