Isojen naisten muotilehti kielsi laihat mallit

Yhdysvalloissa ja Kanadassa on julkaistu uusi muotilehti isokokoisille naisille. Kesäkuun alussa lanseerattu FabUplus-lehti hyväksyy sivuilleen vain keskimääräistä pyöreämpien naisten kuvia, sillä se kertoo kieltäneensä laihat naiset myös lehden sivuilla julkaistavista mainoksista.

---
---

– Meidän täytyi kieltäytyä joistain mainoksista, koska heidän kuvakielensä ei heijastellut plus kokoisten naisten maailmaa. En halunnut laihojen naisten mainostavan lehdessäni. Kyllästyin fitness- ja terveyslehtiin, jotka saivat minut tuntemaan oloni karmeaksi. Siksi päätin perustaa oman lehden, lehden kanadalainen perustaja Shannon Svingen-Jones kertoi Marketing Magille.

FabUplus-lehden kohderyhmä on varsinkin Yhdysvalloissa valtava, sillä maassa on 167 miljoonaa ylipainoista naista. Lehti kertoo keskittyvänsä laihdutusjuttujen sijaan terveyteen ja positiivisen minäkuvan rakentamiseen.

fabuplus11062016b

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Terveys Viihdeuutiset.