Mattel-lelutehdas julkaisi viime vuonna ensimmäistä kertaa taviksen näköisiä Barbie-nukkeja muovisten ja meikattujen naisten rinnalle. Nyt yhtiö on mennyt lelutuotannossaan vieläkin pidemmälle ja tuo markkinoille uuden valikoiman Ken-nukkeja.
Mattel on julkaissut 15 erilaista Ken-nukkea. Barbien poikaystäviä on nyt saatavilla kolmessa eri vartalomallissa, seitsemässä eri ihonvärissä ja yhdeksällä hiustyylillä varustettuna. Yhdellä Ken-nukella on jopa miesnuttura, mikä on herättänyt närää sosiaalisessa mediassa.
Kaksi vuotta Barbie-nuken ilmestymisen jälkeen julkaistu maailman ensimmäinen Ken-nukke oli vaaleaihoinen mies. Vuonna 1961 debyyttinsä tehnyt Ken tuotiin markkinoille kauniin Barbien poikaystävänä.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Barbie tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.