Los Angelesin Comptonista kotoisin oleva räppäri Kendrick Lamar on pokannut merkittävän palkinnon. Hänen tuorein Damn.-albuminsa voitti vuoden 2018 musiikin Pulitzer-palkinnon.
Damn. on ensimmäinen musiikin Pulitzer-palkinnon koskaan voittanut hiphop-albumi. Vuodesta 1943 saakka jaettu palkinto on kaikkina aikaisempina vuosina päätynyt klassista musiikkia tai jazzia edustaville teoksille.
– Virtuoosimainen kappalekokonaisuus, joka yhdistää kansankielistä aitoutta ja rytmistä dynamiikkaa sekä tarjoaa koskettavaa kuvausta modernin afroamerikkalaisen elämän monimuotoisuudesta, Pulitzer-raati kuvasi Kendrick Lamarin levyä Reutersin mukaan.
Huhtikuussa 2017 ilmestynyt Damn. voitti myös parhaan rap-levyn palinnon aikaimmen tänä vuonna järjestetyssä Grammy-gaalassa. Kendrick Lamar nähdään esiintymässä tänä kesänä Helsingin Flow Festival -tapahtumassa 12. elokuuta.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Kendrick Lamar tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.