Huikea speedflying -video verkkoon – todellista vaaran tuntua!

Uutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Speedflying on eräänlainen varjoliidon äärimmilleen vedetty muoto. Siinä laskuvarjoa käytetään nopeaan liitämiseen, usein vain metrien päästä vuoren tai kallion rinteestä.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Yksi kokeneistä speedflying-harrastajista on uusiseelantilainen Jamie Lee. Tuoreella videolla hänet nähdään harrastamassa lajia Uuden-Seelannin osuvasti nimetyllä Shark’s Tooth -vuorella.

Jamie Lee ja toinen hyppääjä saavuttavat miltei 130 kilometrin tuntivauhdin. Näyssä on todellista vaaran tunnetta, sillä lähellä vuoren rinnettä lentävät laskuvarjokiitäjät joutuvat jatkuvasti väistelemään potentiaalisesti tappavia esteitä.

 

https://www.facebook.com/ozoneparagliders/videos/vb.29393522258/264583637787809/?type=2&theater

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , , tai laajemmin aihealueesta Uutiset.