Ruotsiin on avattu niin pieni McDonald’s-ravintola, ettei yksikään ihminen mahdu sinne sisään. Ihmisten sijaan ravintola onkin suunnattu hyönteisille.
McDonald’s ja mainostoimisto Nord DDB ovat luoneet McHive-nimisen miniravintolan. Käytännössä kyse on mehiläispesästä, joka muistuttaa hämmästyttävän paljon todellista McDonald’s-ravintolaa mainoksineen ja autokaistoineen.
Miniravintolalla juhlistetaan mehiläispesiä, joita on rakennettu useiden McDonald’s-ravintoloiden katoille Ruotsissa. Näyttävän ja yksityiskohtaisen mehiläispesän rakennustyöhön tutustutaan Youtubessa julkaistulla videolla.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten McDonald's, mehiläinen tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.