Posti lanseeraa Mörkö-postimerkin – tältä se näyttää

Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja

Suomeen syntyi sunnuntaina todellinen Mörkö-buumi, kun Lempääläinen jääkiekkotähti Marko ”Mörkö” Anttila varmisti Suomelle finaaliottelussa kahdella maalillaan kolmannen maailmanmestaruuden. Sittemmin esimerkiksi Mörkö-mukit loppuivat kaupoista ja Mörkö-teema on levinnyt laajalle.

Nyt Posti on tuomassa markkinoille Mörkö-postimerkit. Muumit ovat olleet jo vuosia suomalaisten postimerkkien kestosuosikkeja. 5. kesäkuuta ilmestyvien uusien postimerkkien kuvien tilanteet ja värimaailma on poimittu alkuperäisistä Muumi-kirjoista. Teemoja ovat esimerkiksi seikkailu, rohkeus, lohtu, vapaus, avoimuus ja ystävyys.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Merkkien graafisesta suunnittelusta vastaa James Zambra, jonka elämässä muumit ovat olleet isossa roolissa jo lapsuudesta lähtien, sillä hän on osa Janssonin perhettä ja sukua muumien luojalle Tove Janssonille.

– Oma suosikkini on postimerkin kuva, jossa Muumipeikko kohtaa Mörön. Pidän siitä, miten hahmojen katseiden kohdatessa pelko muuttuu kiinnostukseksi ja ymmärrykseksi toista kohtaan. Toivon, että uudet Muumi-postimerkit herättävät iloa ja kiinnostusta myös Tove Janssonin alkuperäisiin kirjoihin, Zambra sanoo.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.

.