Applen älypuhelimet on vuodesta 2012 saakka ladattu yhtiön omalla Lightning-liitännällä. Tuoreen vuodon perustella lähitulevaisuudessa saattaa kuitenkin olla toisin.
Applen iOS 13 -käyttöjärjestelmän betaversion palautustilassa nähdään USB-C -kaapelin kuva, kun taas aikaisemmassa versiossa nähtiin selkeästi Lightning-kaapeli. Monet uskovat tämän viittaavan siihen, että Applen seuraava puhelinmalli ladataan USB-C-liittimellä.
USB-C -liittimet löytyvät jo Applen tuoreimmista iPad Pro ja MacBook Pro -malleista. Sitä on käytetty pidemmän aikaa myös esimerkiksi Android-laitteissa. Syyn liittimen vaihtamiseen epäillään piilevän juuri latausnopeudessa ja käyttäjien toiveissa.
#IOS13 #iOS13Beta Plus de Lightning et d'iTunes sur l'écran de restauration, de l'USB-C ? et un futur utilitaire pour iPhone sur mac ? @LeoDuffOff pic.twitter.com/iTJj4Tp18O
— Comic Book Guy (@__JeffAlbertson) June 7, 2019
18 watin ja parhaimmillaan jopa 40 watin USB-C lataa puhelimen akun huomattavasti nopeammin kuin Lightning-kaapeli. Esimerkiksi Huawein supernopea lataus tapahtuu juuri USB-C -liittimellä, jota Apple vaikuttaa nyt matkivan.
Huhuja Applen puhelinten siirtymisestä USB-C -liittimiin on liikkunut jo vuosia. Vielä helmikuussa alan medioissa raportoitiin, että Apple ei olisi vaihtamassa liitintään nykyisestä. Nyt arvostettu The Independent -lehti kertoo tuoreen paljastuksen lietsoneen jopa paniikkia taas tulevan liitinmuutoksen vuoksi.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Apple, iPhone, älypuhelin tai laajemmin tästä aihealueesta Digi -osioistamme.
.