Huawei julkaisi oman HarmonyOS-käyttöjärjestelmän – valmistautuu Androidin ongelmiin

Digi Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja

Teknologiayhtiö Huawei julkaisi tänään itse kehittämänsä hajautetun HarmonyOS-käyttöjärjestelmän. Yhtiö valmistautuu sillä mahdollisiin Yhdysvaltojen estoihin ja Android-käyttöjärjestelmän ongelmiin. Johtaja Richard Yu kommentoi yhtiön päätöstä kehittää oma järjestelmänsä.

– Olemme siirtymässä aikaan, jossa ihmiset odottavat kokonaisvaltaista älykästä kokemusta kaikilla laitteilla ja kaikissa skenaarioissa. Meistä tuntui, että tämän tueksi tarvitaan käyttöjärjestelmä, jossa on parannetut alustojen väliset ominaisuudet, Richard Yu kertoi.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

– Tarvitsimme kaikkia skenaarioita tukevan käyttöjärjestelmän, jota voidaan käyttää erilaisilla laitteilla ja alustoilla ja joka pystyy täyttämään kuluttajien vaatimukset vähäisestä latenssista ja hyvästä tietoturvasta. Nämä olivat tavoitteemme, kun lähdimme kehittämään HarmonyOS -järjestelmää, Yu jatkaa.

HarmonyOS-käyttöjärjestelmää käytetään ensimmäisenä älylaitteissa, kuten älykelloissa, älynäytöissä, autojen tietojärjestelmissä ja älykaiuttimissa. HarmonyOS 1.0 otetaan käyttöön ensimmäiseksi älynäyttölaitteissa, jotka julkaistaan myöhemmin tänä vuonna.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Digi, Viihdeuutiset -osioistamme.

.