Japanilainen pelinkehittäjä Kazuhisa Hashimoto on kuollut 61-vuotiaana. Hänet tunnetaan mahdollisesti parhaiten niin kutsutun Konami-koodin luojana.
Koodi esiintyi lukuisissa Konami-peliyhtiön peleissä. Painamalla kaksi kertaa ylös, kaksi kertaa alas, vasemmalle, oikealle, vasemmalle, oikealle sekä B, A ja start -nappeja saattoi pelaaja saada esimerkiksi lisäelämiä- tai varusteita.
Ensi kertaa vuonna 1986 Gradius-pelissä mukana ollut koodi on tuttu myös 8-bittisen Nintendon nimikkeistä, kuten Castlevania, Contra ja Teenage Mutant Ninja Turtles. Se esiintyy edelleen toisinaan peleissä ja muussa mediassa. Uutinen Hashimoton kuolemasta paljastettiin Konamin Twitter-tilillä julkaistun muistoviestin muodossa.
We are saddened to hear about the passing of Kazuhisa Hashimoto, a deeply talented producer who first introduced the world to the "Konami Code".
Our thoughts are with Hashimoto-san's family and friends at this time. Rest In Peace. pic.twitter.com/vQijEQ8lU2
— Konami (@Konami) February 26, 2020
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Digi, Pelit -osioistamme.