Suositussa The Powerpuff Girls, eli Tehotytöt -animaatiosarjassa seurattiin kolmen supervoimilla varustetun pikkutytön seikkailuja. Nyt sarja on saamassa eräänlaista jatkoa näyteltynä versiona.
Muun muassa Riverdale ja The Arrow -sarjoista tunnetulle The CW -kanavalle työstetään parhaillaan uutta Tehotytöt-sarjaa. Animaation sijaan näytellyssä sarjassa Tehotytöt ovat jo parikymppisiä nuoria naisia, jotka ovat katkeria menetettyään lapsuutensa sankaritöille. Kolmikon täytyy kuitenkin yhdistää uudelleen voimansa pelastaakseen jälleen maailman.
Tulevaa sarjaa käsikirjoittavat Variety-lehden mukaan Juno-elokuvasta Oscarin voittanut Diablo Cody ja Veronica Mars -sarjaa kirjoittanut Heather Regnier. Alkuperäinen Tehotytöt alkoi Yhdysvalloissa vuonna 1998. Suomessa Nelonen ja MTV3 -kanavilla esitetystä sarjasta tehtiin sittemmin elokuva, animeversio ja vuonna 2016 ilmestynyt uusi animaatiosarja.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Tehotytöt, televisio tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.