Applen iPhone-puhelinten omistajat ovat jo vuosikausien ajan tuskailleet mobiililaitteen omanlaistaan latausliitäntää. Perheessä saattaa olla useita latauskaapeleita, joita sitten vaihdellaan pistorasiaan sen mukaan kenen älylaite vaatii lataamista.
Nyt EU-komissio vaatii, että kannettavien älylaitteiden latausliitännät muutettaisiin yhden standardin mukaiseksi. Toisin sanoen kaikkia puhelimia ja tablettitietokoneita voisi jatkossa ladata USB-c -liitännällä varustetulla kaapelilla. Esitys helpottaisi elämää, mutta olisi samalla ympäristöteko.
Asiasta on keskusteltu ensimmäisen kerran jo vuosikymmen sitten. Teknologiajätti Apple on vastustanut muutosta.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten iPhone, laturi tai laajemmin aihealueesta Digi.