Dolly Parton tekee hyvää – lahjoittaa jättisumman lasten tartuntatautien tutkimukseen

Yhdysvaltalainen laulaja ja lauluntekijä Dolly Parton on tehnyt jo vuosikymmenten ajan menestyksekästä uraa countrymusiikin parissa. Tähti on ansioitunut myös avokätisenä hyväntekijänä.

------

Dolly Parton on lahjoittanut miljoona dollaria Vanderbiltin yliopiston lääketieteelliselle keskukselle. Lahjoitettava summa menee lasten tartuntatautien tutkimiseen. CNN-uutissivuston mukaan keskus esimerkiksi hoitaa syöpäsairaiden lasten tulehduksia ja pyrkii keksimään ratkaisuja bakteerien antibioottiresistenssiin.

– Rakastan lapsia. Yhdenkään lapsen ei piätisi kärsiä, ja olen valmis tekemään oman osuuteni pitääkseni mahdollisimman monet heistä niin terveinä ja turvassa, kuin mahdollista, Parton kuvaili tiedotteessa.

76-vuotias Parton on aikaisemminkin lahjoittanut rahaa lääketieteelle. Huhtikuussa 2020 hän lahjoitti miljoona dollaria koronarokotteen kehittämiseen tähdänneelle tutkimukselle.