Lounais-Suomen poliisi kertoo saaneensa valmiiksi esitutkinnan tapauksessa, jossa nelikymppisen miehen epäillään tehtailleen aseita 3D-tulostimella. Häntä epäillään törkeästä ampuma-aserikoksestta. Poliisi pääsi tapauksen jäljille keväällä.
Epäilty oli törmännyt huhtikuussa liikenteessä liikenneympyrän valotolppaan, minkä seurauksena poliisi löysi hänen autostaan itsevalmistettuja aseen lippaita. Kotietsinnöissä löytyi erityisen vaaralliseksi luokiteltuja kotitekoisia aseita, 3D-tulostin, monenlaisia aseen osia ja niiden rakentamiseen liittyviä välineitä. Kuulusteluissa mies kertoi valmistaneensa lippaita ja toimintakykyisiä aseita.
Epäilty on noin 40-vuotias satakuntalaismies, joka kertoi valmistaneensa aseet omaan käyttöön. Häntä epäillään myös törkeästä huumausainerikoksesta kotietsinnöissä löytyneen kannabiksen ja kannabiskasvattamon vuoksi. Tutkintavankeudessa ollut mies on vapautettu odottamaan asian oikeuskäsittelyä.
– Kysymys on harvinaislaatuisesta rikoksesta Suomessa. Vastaavia tapauksia, joissa 3D-tulostimen avulla olisi rakennettu toimivia aseita, ei juuri ole tullut ilmi, kertoo tutkinnanjohtajana toimiva rikosylikomisario Kristiina Kontio.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten 3D-tulostin, ase, Poliisi Suomi tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.
.