Mariah Carey halusi yksinoikeuden joulun kuningatar -nimeen – tavaramerkkihakemusta ei hyväksytty

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Yksi Mariah Careyn tunnetuimmista kappaleista on All I Want for Christmas is You, joka soi radiossa tiuhaan tahtiin joulun alla. Kappaleen vuoksi tähteä on toisinaan kutsuttu lempinimellä Queen of Christmas, eli joulun kuningatar.

------

Mariah Carey yritti tehdä Queen of Christmas -fraasista rekisteröityä tavaramerkkiä itselleen. Yhdysvaltojen tavaramerkkilautakunta kuitenkin hylkäsi hakemuksen. Samalla hylättiin tavaramerkkihakemukset QOC-lyhenteelle ja Princess of Christmas eli joulun prinsessa -fraasille.

Päätöksen ansiosta Carey ei voi omia itselleen Queen of Christmas -titteliä. Sitä voi käyttää muun muassa joulumusiikkiin erikoistunut artisti Elizabeth Chan. Hän vastusti Careyn yritystä rekisteröidä fraasia omaksi tavaramerkikseen.

– Tässä oli tyypillisestä tavaramerkkikiusaamisesta. Olemme mielissämme voitosta ja siitä, että pystyimme auttamaan Elizabethia taistelussa Careyn yliampuvia tavaramerkkirekisteröintejä vastaan, Chanin asianajaja kertoi tiedotteessa.