Sinilevähavainnot vähentyivät viime viikosta

Terveys Viihdeuutiset · Tim Isokivi

Sinilevähavainnoissa on tapahtunut yllättävä käänne. Havaintojen määrä on laskenut sisävesillä edellisviikosta. Helteistä huolimatta sinilevää esiintyy nyt jopa vähemmän kuin heinä-elokuun vaihteessa tyypillisesti.

Sinilevät ovat Suomen ympäristökeskuksen tiedotteen mukaan kuluttaneet vedessä olevat ravinteet. Lisää ravinteita ei ole kulkeutunut sateiden mukana valuma-alueilta tai vapautunut järven pohjasta. Tilanne voi kuitenkin vaihdella paikallisesti.

Runsaasti sinilevää on havaittu kolmella paikalla Varsinais-Suomessa, Pirkanmaalla ja Pohjois-Pohjanmaalla. Hieman sinilevää on havaittu yhteensä 21 sisävesien havaintopaikalla, enimmäkseen Etelä-, Lounais- ja Keski-Suomessa. Yksittäisiä havaintoja on tehty myös eteläisessä Lapissa.

Rannikoiden sinilevähavaintojen määrä on niin ikään laskenut, mutta tilanne on ajankohdalle tyypillinen. Runsaasti levää ovn ahvaittu kuudella havaintopaikalla Kymenlaaksossa, Uudellamaalla ja Varsinais-Suomessa. Hieman levää on havaittu 17 havaintopaikalla, enimmäkseen Uudenmaan ja Varsinais-Suomen rannikolla.