Kannettavia tietokoneita kahviloissa käyttävät asiakkaat herättävät aika ajoin keskustelua Suomessa. Etelä-Koreassa kahviloiden asiakaspöytien äärellä työskentely on kuitenkin viety huomattavasti pidemmälle. Osa asiakkaista tuo paikalle kannettavien tietokoneiden sijaan jopa kokonaisia pöytäkoneita.
Etelä-Koreassa yleistyneessä ilmiössä kahviloihin tuodaan paitsi pöytäkoneita, myös tulostimia ja jopa pöytäsermejä ja muita näköesteitä. Tietokoneita ja toimistotarvikkeita käytetään kahviloista käsin työskentelyyn ja opiskeluun. Ilmiötä kutsutaan kahviloissa pitkiä aikoja opiskeleviin viittaavalla cagongjok-termillä.
Starbucks-kahvilaketju on The Korea Herald -lehden mukaan jo kieltänyt pöytäkoneiden, tulostimien ja jakorasioiden käytön toimipisteissään Etelä-Koreassa. Kielto on maanlaajuinen. Kiellosta kertovissa kylteissä myös pyydetään asiakkaita ottamaan omaisuutensa mukaan poistuessaan pöydistä pidemmiksi ajoiksi.
Kielto ei koske kannettavia tietokoneita ja tavanomaisia opiskelutuokioita. Kahviloiden suosio on kasvanut Etelä-Koreassa huomattavasti viimeisten 10 vuoden aikana. Suosion lisääntyminen on johtunut osittain juurikin kahviloiden suosiosta opiskelu- ja työskentelypaikkoina.