Yksinkertainen keino voi pelastaa ydiniskussa – löytyy lähes joka kodista

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Turvallisuusasiantuntija tohtori Arnab Basu on kertonut yllättävän vinkin, joka voi pelastaa ihmishenkiä ydiniskun sattuessa. Hänen mukaansa ikkunat tulisi tiivistää teipillä.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Basun mukaan tavallinen maalarinteippi tai ilmastointiteippi voi vähentää merkittävästi radioaktiivisen pölyn pääsyä sisätiloihin..

– Niille, jotka ovat ydinräjähdyksen välittömän tuhoalueen ulkopuolella, tärkeintä on hakeutua suojaan nopeasti. Suoja sijaitsee mieluiten rakennuksen keskiosassa, Basu neuvoi Daily Starille.

– Ikkunat ja ovet kannattaa sulkea ja teipata, jotta radioaktiivinen pöly ei pääse sisään, hän jatkoi.

Hänen mukaansa selviytyminen ei riipu niinkään pakenemisesta. Kyse on ennen kaikkea suojautumisesta ja eristäytymisestä laskeumalta.

Basu johtaa brittiläistä Kromek Groupia, joka kehittää säteilyä havaitsevaa teknologiaa ja toimii kansainvälisesti turvallisuus- ja puolustusaloilla.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.