Syyslomaviikkojen ja lokakuun lopun sääennuste julkistettiin

Euroopan keskipitkien sääennusteiden keskus EMCWF on julkaissut uuden kuukausiennusteen, jonka perusteella lokakuu etenee suureksi osaksi tavanomaisessa tai viileämmässä säässä. Koululaisten syyslomaviikoille mahtuu kuitenkin monenlaista säätä.

---
---

Lokakuun 13. päivä alkaneella viikolla sää vaihtelee tuulisesta ja sateisesta aurinkoiseen. Forecan sääblogin mukaan viikon keskilämpötila on etelässä 0-1 astetta ajankohdan keskiarvoa viileämpää ja Lapissa 0-1 astetta lämpimämpää. Sää lämpenee hieman hetkellisesti keskiviikkona ja torstaina.

Muualla Euroopassa lämpötilaerot ovat hieman suurempia keskimääräiseen verrattuna. Itä- ja Keski-Euroopassa on 0-3 astetta kylmempää. Tavallista lämpimämpää on ainakin Norjassa, Islannissa, Espanjassa, Portugalissa ja Britteinsaarilla.

Lokakuun 20. päivä alkavalla viikolla Suomen sää ennustetaan kallistuvan viileän matalapainesään puolelle. Lapissa päiväpakkaset ovat ajoittain mahdollisia, eikä 10 astetta todennäköisesti ylity missään päin Suomea. Luvassa on tämänhetkisen ennusteen mukaan sekä aurinkoista poutasäätä että sateita.

Muualla Euroopassa sää jakautuu hieman tavanomaista lämpimämpään etelä- ja länsiosaan sekä viileämpään itä- ja pohjoisosaan. Vähäsateinen sää vaihtuu sateiseen moni paikoin Välimeren ympärillä ja Länsi-Eurooopassa. Norjassa sademäärä pienenee.

Ennusteen mukaan viileä sää jatkuu 27. lokakuuta alkavalla viikolla. Viikolle ennustetaan myös keskimääräistä suurempia sademääriä. Sen sijaan 3. marraskuuta alkavasta viikko voi olla lämpötiloiltaan tavanomainen tai jopa lauhempi.

Koululaisten syyslomia vietetään 13. lokakuuta alkavalla viikolla muun muassa Helsingissä, Tampereella, Jyväskylässä ja Rovaniemellä. Lokakuun 20. päivä alkavalla viikolla syyslomia vietetään muun muassa Kotkassa, Kuopiossa, Porissa ja Oulussa.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.