Huippumuotimerkki Balenciagan uusi luova johtaja Pierpaolo Piccioli on paljastanut, että Sussexin herttuatar Meghan Markle saapui Pariisin muotiviikon näytökseen omasta aloitteestaan.
Prinssi Harryn puolison ilmaantuminen Pariisiin sai aikaan pienen kohun, koska hän ei ollut kertonut vierailustaan etukäteen kenellekään muulle kuin Picciolille.
– Meghan otti yhteyttä ja sanoi haluavansa tulla paikalle. Me tapasimme vuosia sitten ja olemme pitäneet yhteyttä siitä lähtien, Piccioli kertoi The Cut -lehdelle.
Picciolin mukaan herttuattaren saapuminen ei ollut osa markkinointikampanjaa.
– En kertonut kenellekään, että hän oli tulossa, koska halusin sen olevan yllätys. Aidot yllätykset ovat harvinaisia muotimaailmassa, ja tämä oli kaunis sellainen, suunnittelija sanoi.
Meghan Markle ilmestyi Balenciagan näytökseen 4. lokakuuta. Hän oli ylväs näky valkoisessa viitallisessa asussa ja housuissa, jotka olivat Picciolin itsensä käsialaa.
Marklen edustaja kertoi tuolloin People-lehdelle, että herttuatar oli paikalla tukemassa ystäväänsä. Kyseessä oli hänen ensimmäisen kokoelmansa Balenciagan luovana johtajana.
– Herttuatar on pukeutunut Pierpaolon suunnittelemiin vaatteisiin useaan otteeseen ja ihailee hänen modernia eleganssiaan, tiedottaja sanoi.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Meghan Markle tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.