Tästä syystä App Storen sovellukset ovat kalliimpia – oikeus selvittää laillisuutta

Digi Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Kaksi hollantilaista kuluttajajärjestöä aikoo viedä Applen oikeuteen. He väittävät, että yhtiö perii App Store -myynnistä kohtuuttoman suuria myyntipalkkioita. Järjestöjen mukaan Apple vetää välistä 15–30 prosentin provisioita. Oikeusjutun pääasiallisena väitteensä on, että teknologiajätti käyttää määräävää markkina-asemaansa väärin.

MAINOS
-

Järjestöjen mukaan Applen maksurakenne nostaa sovellusten hintoja ja aiheuttaa vahinkoa kaikille App Storen käyttäjille. Järjestöt aikovat suitsia vain Alankomaille suunnattua versiota. Apple yritti pysäyttää kanteen jo alkuvaiheessa.

Yhtiön mukaan Hollannin tuomioistuimilla ei ollut toimivaltaa käsitellä asiaa. Applen mielestä järjestöjen väittämä vahinko ei tapahtunut Alankomaissa. Applen näkemyksen mukaan App Store on globaali palvelu, eikä toimi paikallisesti tietyissä maissa, joten niiden toiminnasta ei voi myöskään vaikuttaa kyseisten maiden tuomiosistuimiin.

Applen mukaan mikään heidän toiminnassaan ei viittaa siihen, että mahdolliset haitat syntyisivät juuri Hollannissa. Hollannin tuomioistuin pyysi asiasta ennakkoratkaisua EU-tuomioistuimelta. EU-tuomioistuimen tekemä ratkaisu on siinä mielessä tärkeä, sillä se ohjaa kaikkien EU-maiden oikeuskäytäntöä vastaavissa tilanteissa, myös Suomessa.

EU-tuomioistuimen ratkaisu oli takaisku Applelle. Tuomioistuin totesi, että Apple on suunnannut App Store NL -nimisen verkkokaupan nimenomaan hollantilaisille käyttäjille. Kaikkien Alankomaihin kytkettyjen käyttäjien Apple-tunnus ohjautuu siis automaattisesti hollanninkieliseen App Storeen, eikä esimerkiksi muualla saatavilla olevaan App Storeen. Huomionarvoista on myös se, että osa sen tarjoamista sovelluksista on saatavilla vain Alankomaissa, eikä globaalisti Applen väitteiden mukaan.

EU-tuomioistuimen mukaan tämä tarkoittaa kuluttajajärjestöjen peräänkuluttamien vahinkojen tapahtuvan virtuaalisesti Alankomaiden alueella. Sillä ei kuitenkaan ole väliä, missä käyttäjä fyysisesti sijaitsee ostoksen tehdessään, jos tili on kuitenkin yhdistetty Hollantiin ja hollantilaiseen sovelluskauppaan.

EU-tuomioistuin ei ottanut kantaa siihen, onko Apple toiminut kilpailulainsäädännön vastaisesti. Asia etenee nyt Hollannin omaan tuomioistuimeen. Voit tutustua EU-tuomioistuimen tekemään ratkaisuun tästä.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , , tai laajemmin aihealueesta Digi.