The Fugees-yhtyeen kanssa esiintynyt John Forté on kuollut 50-vuotiaana

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Yhdysvaltalainen muusikko John Forté on kuollut 50 vuoden iässä. Forté tunnettiin erityisesti yhteistyöstään hip hop -yhtye The Fugeesin kanssa. Hän antoi merkittävän panoksen yhtyeen ikoniseen The Score -albumiin vuonna 1996.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Albumi voitti aikanaan Grammy-palkinnon ja nousi yhdeksi 1990-luvun merkittävimmistä hip hop -levyistä. Poliisin mukaan Forté löydettiin kuolleena kodistaan Chilmarkissa, Massachusettsissa. Asiasta kertoi paikallinen poliisi.

Viranomaisten mukaan kuolemaan ei liity rikosta, eikä kuolinsyy ollut ensi havainnon perusteella ilmeinen. Tapausta tutkii poliisin lisäksi myös osavaltion oikeuslääkäri. Forté teki urallaan laajasti töitä musiikin parissa kirjoittajana, tuottajana ja esiintyjänä.

Fugeesin lisäksi hän työskenteli läheisesti Wyclef Jeanin kanssa ja oli mukana tämän Grammy-ehdokkuuden saaneella The Carnival -albumilla.

Muusikko julkaisi myös kaksi soololevyä, Poly Sci ja I, John. Lisäksi hän eki yhteistyötä muun muassa Ben Taylorin kanssa. Fortén elämässä oli myös vaikeita vaiheita. Hänet tuomittiin vuonna 2000 huumausainerikoksista 14 vuoden vankeusrangaistukseen, mutta presidentti George W. Bush armahti hänet vuonna 2007.

Armahdusta tukivat useat kulttuurivaikuttajat, muun muassa muusikko Carly Simon. John Fortén kuolema on herättänyt laajaa surua musiikkimaailmassa ja sosiaalisessa mediassa. Häntä kaipaamaan jäivät puoliso, valokuvaaja Lara Fuller sekä heidän kaksi lastaan.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.