Suomessa myynnissä olleista syömäpuikoista on nyt paljastunut terveysriskiä aiheuttava tekijä. Asiasta varoittaa parhaillaan Ruokavirasto.
Saksassa tehdyssä viranomaisnäytteenotossa on todettu, että muovisista syömäpuikoista siirtyy liikaa melamiinia ja formaldehydiä. Ruokaviraston mukaan tuotteen katsotaan aiheuttavan terveysriskin, jonka vuoksi käyttö on tarpeen lopettaa.

Melamiini on vaarallista munuaisille. Formaldehydi voi aiheuttaa ihokosketuksessa ihottumaa ja suurissa pitoisuuksissa syöpää.
Ruokaviraston saaman tiedon mukaan kyseisiä syömäpuikkoja on myyty useissa liikkeissä Suomessa vuoden 2025 aikana.
Syömäpuikkoja on ollut myynnissä ainakin seuraavissa myyntipaikoissa:
- Jiahe Oy, Helsinki
- Long Harvest Oy, Helsinki
- RF Asian Market, Helsinki
- Bobay Oy (Okiniiri Market), Oulu
- Shinnihome Oy (Bunny Bunny), Porvoo
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten syömäpuikot tai laajemmin tästä aihealueesta Ruoka, Terveys -osioistamme.