Yrittäjien eläkelain korjaamista esittävä kansalaisaloite ”Loppu kohtuuttomille YEL-maksuille” keräsi reilussa kahdessa vuorokaudessa 50 000 allekirjoitusta ja etenee eduskuntaan. Kansalaisaloitteessa esitetään, että yrittäjien eläkemaksujen perusteena olisivat jatkossa yrittäjän todelliset ansiotulot. Kansalaisaloite sai alkunsa, kun yrittäjät Jocka Träskbäck ja Roni Arvonen halusivat kirittää käynnissä olevan YEL-kriisin korjaamista.
- Vuoden 2022 lakimuutoksesta lähtien yrittäjien eläkemaksujen perusteet ovat muistuttaneet lottoarvontaa, sillä yrittäjät ovat joutuneet maksamaan perusteettomia eläkemaksuja usein jopa liikevaihtonsa perusteella. Mielestämme eläkemaksujen tulee perustua arvioiden sijaan konkreettisiin lukuihin, Jocka Träskbäck kertoo.
Kansalaisaloite pitää yrittäjien nykyistä eläkejärjestelmää kohtuuttomana, koska eläkemaksu voi olla jopa suurempi kuin yrittäjän nostama palkka. Maksujen perusteena olevan työtulon määrittelyssä arvioidaan nykyisin yrittäjän työpanoksen arvoa, yksityisen sektorin mediaanipalkkaa ja useita muita seikkoja. Yrittäjät pitävät tällaisiin arvioihin perustuvaa järjestelmää epäluotettavana.
– Lainsäädännön nykytila aiheuttaa yrittäjille taloudellista epävarmuutta, lisää konkursseja ja yritysten lopettamisia sekä nostaa varsinkin nuorten kynnystä ryhtyä yrittäjäksi, koska eläkemaksut eivät ole ennakoitavia, Roni Arvonen kommentoi.
Kansalaisaloitteessa muistutetaan, että verovarat valtion kassaan tulevat etenkin kasvavista ja työllistävistä yrityksistä. Perusteettomien eläkemaksujen ajaessa yrityksiä lopettamaan tai jopa konkurssiin, menetetään eläkemaksujen lisäksi myös yrityksen koko yhteiskunnallinen panos.
YEL-kansalaisaloitteen takana on yrittäjiä kuudelta eri vuosikymmeneltä. Mukana ovat Jocka Träskbäck, Roni Arvonen, Jari Sarasvuo, Lauri Vuohensilta, Kyösti Kakkonen ja Heikki Salmela. Ryhmästä löytyy siis yrittäjäosaamista vuosikymmenien edestä.
Lähde: Kansalaisaloite
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten yrittäjä tai laajemmin tästä aihealueesta Uutiset -osioistamme.