Suomen pohjoisinta pakastepizzatehdasta uhkaa sulkeminen

Ruoka Toimittaja:

Suomen ja koko maailman pohjoisinta pakastepizzatehdasta uhkaa sulkeminen. Elintarvikeyhtiö Apetit harkitsee vaihtoehtoisia malleja pakastepizzatuotannolle ja Pudasjärven tehtaan sulkemista.

Apetit kertoo tiedotteessa harkitsevansa pakastepizzojen tuotannolle vaihtoehtoisia tuotantopaikkoja ja -malleja. Yhtiö käynnistyy muutosneuvottelut, jotka koskevat koko Pudasjärven pakastepizzatehtaan henkilöstöä.

Miljoonainvestoinnit juuri tehty

Pudasjärven pakastepizzatehtaan toiminnot ja tehdas suljetaan, mikäli tuotanto päätetään toteuttaa vaihtoehtoisilla järjestelyillä. Vaihtoehtoisiin malleihin kuuluu sopimustuotanto.

Pudasjärven pakastepizzatehtaalla valmistetaan nykyään kaikki Apetitin pakastepizzat. Tehtaalla työskentelee vakituisesti 21 henkilöä.

Apetit teki pakastepizzatehtaalle noin kahden miljoonan euron investoinnin vuonna 2022. Yhtiön mukaan tehtaan investointitarve peruskorjauksiin ja tuotannon laitteiston korvausinvestointeihin on edelleen merkittävä, ja se ylittää aiempien investointien määrän.

Apetitin mukaan pakastepizzojen myynti ei ole ollut tavoitteiden mukaista investoinnin ja pizzojen uudelleenlanseerauksen jälkeen.

Yhtiö käynnistää muutosneuvottelut 9. maaliskuuta alkavalla viikolla. Apetit tekee päätökset tuotannon järjestämisestä muutosneuvotteluiden päättymisen jälkeen.

Ensimmäisistä pakastepizzoista yli 30 vuotta

Vuonna 1974 perustettu Pudasjärven tehdas valmisti ensimmäiset pakastepizzansa yli 30 vuotta sitten. Pizzatehdas on ollut osa Apetitia vuodesta 1998 lähtien.

Vuonna 2022 valmistuneen investoinnin seurauksena tehdas sai muun muassa uuden pizzanpaistolinjaston ja italialaiset pizzakivet, kertoo Apetit verkkosivuillaan.

Voit lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Ruoka -osioistamme.