Suosittu suomalainen monitoimijulkkis, kirjailija ja yrittäjä Sointu Borg on tällä kertaa vieraillut räväkän Alona Kuusiston podcastissa. Jaksossa naiset keskustelivat muun muassa reittä pitkin uralla etenemisestä.
Ajoittain varsinkin näyttävät naiset kuulevat ulkopuolisilta väitteitä siitä, että nämä olisivat käyttäneet ulkoista viehätysvoimaansa urallaan etenemiseen. Sointu ja Alona kertovat molemmat myös itse saaneensa tällaisia kommentteja osakseen.
Uskottavuutta halutaan horjuttaa
Borg kiteyttää podcastissa osuvasti mistä hänen mukaansa tälläisessa on kyse. Sointu toteaa, että tällaiset kommentit ovat kuin vanhasta pelikirjasta tilanteessa, jossa naisen uskottavuutta halutaan horjuttaa. Samalla hän toteaa, että naisella pitäisi olla melkoinen taikavärkki, jos tuollaisen haluaisi toteuttaa
Sointu on hyvä esimerkki siitä miten johdonmukainen rohkeus ja yrittäjyys kantavat lopulta hedelmää. Hän on toiminutkin pitkään yrittäjänä, mutta tuli kaikelle kansalle tutuksi vasta Diili-ohjelman voittajana jokunen vuosi sitten. Sitttemmin hänet on palkittu muun muassa vuoden puhujana.
Sointu tunnetaan myös siitä, ettei hän pidä niin sanotusti kynttilää vakan alla. Sen sijaan Borg kertoo rohkeasti juuri sen mitä hän ajattelee
Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Sointu Borg tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.