Yhdysvaltalaisen rap ja pop-artisti Pitbullin uutisoitiin taannoin esiintyvän Helsingissä joulukuussa. Nyt artisti on saanut lisäkeikan suuren kysynnän vuoksi.
Lisäkonsertti järjestetään tiistaina 8. joulukuuta. Kuten jo aiemmin julkistetun keikan tapauksessa, toimii tapahtumapaikkana Helsingin Veikkaus Arena.
Pitkästä aikaa Suomessa
– On hienoa, että 14 vuoden tauon jälkeen Helsinkiin saadaan kerralla kaksi konserttia! Kysyntä on ollut todella kovaa, ja uskomme Veikkaus Arenalla nähtävän kaksi todellista juhla-iltaa joulukuussa, kertoo promoottori Valter Filosof Live Nation Finlandilta.
Pitbullin Helsingin-konsertit ovat osa Pitbullin I’m Back -maailmankiertuetta. Lämmittelijänä keikoilla toimii toinen kuuluisa yhdysvaltalainen rap-artisti Lil Jon, joka nousi 2000-luvun alussa valtavaan suosioon crunk-tyylilajin edustajana.
Pitbull on esiintynyt Suomessa ennestään kolmesti. Artisti villitsi suomalaisyleisöä Helsingin The Circuksessa ja Rautatientorilla vuonna 2010 sekä Suvilahdessa vuonna 2012.
Pitbull teki kansainvälisen läpimurtonsa vuonna 2007 ilmestyneen The Boatlift -albumin myötä. Artistin studioalbumeita on myyty maailmanlaajuisesti yli 25 miljoonaa kappaletta.
Pitbull on myynyt uransa aikana hurjat 4,7 miljoonaa konserttilippua. Pitbullin edellinen kiertue Party After Dark Tour oli artistin siihenastisen uran suurin, ja se kattoi yli 50 konserttia 13 maassa.
Artistin tunnettuja hittejä ovat muun muassa Timber, I Know You Want Me (Calle Ocho), Hotel Room Service, Give Me Everything ja Feel This Moment. Pitbull on tehnyt uransa aikana yhteistyötä muun muassa Lil Jonin, Jennifer Lopezin, Keshan, Usherin ja Shakiran kanssa.
Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Pitbull tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.