Missi ja mediapersoona Shirly Karvinen on kertonut seuraajilleen tunteikkaista tunnelmista elämäntilanteensa muutoksen keskellä. Karvinen paljasti hiljattain ostaneensa ensimmäisen oman asuntonsa. Nyt hän paljastaa sosiaalisessa mediassa, että tilanne aiheuttaa ristiriitaisia tunteita.
Karvinen kertoi, että hänen dramaattinen sielunsa on itkeskellyt tulevaa muuttoa jo etukäteen useaan kertaan. Vaikka hän on haaveillut muutosta jo vuosia, niin todellinen hetki on saanut hänet tuntemaan haikeutta. Nainen pääsee vihdoin pois ydinkeskustan sykkeestä omaan rauhallisempaan kotiympäristöön.
Yksi syy surun tunteisiin on lähellä oleva yhteisö. Hänelle on muodostunut nykyiseen taloon oma ystäväpiirinsä.
– Unelmoin siitä vuosia, että muuttaisin pois keskustasta ja nyt kun se tapahtuu, se tuntuu yhtäkkiä haikealta, Karvinen kertoo.
– Mulla asuu samassa talossa ystäviä, mikä on ollut niin ihana juttu. Tuntuu surulliselta jättää tämmöinen oma yhteisö. Aika harvoin esimerkiksi yksi parhaista ystävistä asuu suoraan alakerrassa, hän kirjoittaa.
Karvinen muisteli myös hetkeä, jolloin muutti nykyiseen kotiinsa. Hän kertoo olleensa tuolloin ylpeä siitä, että pystyi hankkimaan kauniin kodin täysin omilla ansioillaan.
– Muistan kun muutin tähän kotiin. En voinut käsittää, miten kauniissa kodissa saan asua. Olin jotenkin niin ylpeä itsestäni, hän kertoo.
Taannoin myös Shirly Karvisen ja Sannin neljä vuotta kestänyt parisuhde päättyi. Molemmat kertoivat tuolloisesta elämänmuutoksestaan lyhyesti ja ytimekkäästi.
– Olemme eronneet vähän aikaa sitten. En kommentoi asiaa enempää, Sanni kommentoi
– Heippa kaikki. Parisuhteeni on päättynyt jo jonkin aikaa sitten. En kommentoi asiaa sen enempää. Elämä jatkuu, Karvinen totesi.
Sittemmin Shirly kommentoi parisuhdettaan podcastissa ilman kumppanin nimeä. Hän kertoi haluavansa kunnioittaa ex-kumppaninsa yksityisyyttä, mutta kyse oli mitä ilmeisimmin hänen ja Sannin suhteesta.
– Se harvemmin on mikään sellainen hetkessä syntynyt päätös, mutta näin on tapahtunut. Kaikki on siis hyvin, se on tapahtunut yhteisellä päätöksellä. Siihen ei ole liittynyt mitään muita tahoja tai kolmansia osapuolia. Minulla oli hyvä kesä, mutta sain kokea sen, miltä tuntuu, kun on olemassa kaksi samanaikaista totuutta. Samaan aikaan on uuden edessä ja luopumassa vanhasta, mikä on aina todella surullista, Karvinen kertoi.
Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.