Suomalainen kuntosaliketju kyberiskun kohteena

Digi Toimittaja:

Kuntosaliketju Elixiaan on kohdistunut tietoturvahyökkäys. Elixia kertoi asiasta asiakkailleen tiistaina lähettämässään tiedotteessa.

– Olemme havainneet luvattoman pääsyn osaan IT-ympäristöstämme ja tutkimme asiaa parhaillaan tietoturvahyökkäyksenä, asiakkaille lähetetyssä tiedotteessa kerrotaan.

– Suhtaudumme tilanteeseen erittäin vakavasti ja olemme välittömästi ottaneet käyttöön lisätoimenpiteitä tietoturvan vahvistamiseksi, tiedote jatkuu.

Elixian mukaan yhtiöllä ei ole viitteitä siitä, että asiakkaiden henkilö- ja maksutietoja sisältävä jäsenjärjestelmä olisi vaarantunut. Asiaa tutkimassa on ollut mukana ulkopuolisia kyberturvallisuuden asiantuntijoita, ja tapahtuneesta on ilmoitettu tarvittaville viranomaisille.

Tapauksesta kerrottiin tarkemmin Elixian omistavan SATS-konsernin englanninkielisessä lehdistötiedotteessa. Sen mukaan yhtiö havaitsi jo 14. maaliskuuta tietoturvapoikkeaman, jota arvioitiin alkujaan rajalliseksi.

Yhtiö sai myöhemmin viitteitä siitä, että tietoturvapoikkeama oli alkuperäistä arviota laajempi. Yhtiön mukaan jäsenten yksityisten tietojen paljastumisesta tai vaarantumisesta ei kuitenkaan saatu viitteitä.

Yhtiö kertoo jatkavansa tapauksen tutkintaa selvittääkseen tietoturvahyökkäyksen tarkan luonteen, laajuuden ja sen, minkälaisiin tietoihin iskun tekijät pääsivät lopulta käsiksi.

– Ymmärrämme, että tällaiset tapaukset voivat aiheuttaa huolta. Otamme tilanteen erittäin vakavasti. Tällä hetkellä keskitymme tilanteen hallintaan palauttamiseen, sen rajoittamiseen ja jäsentemme palvelemiseen, kertoo tiedotteessa SATSin toimitusjohtaja Sondre Gravir.

Elixialla on Suomessa yhteensä yli 30 kuntosalia Helsingissä, Turussa, Vantaalla, Espoossa ja Tampereella.

Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin samasta aihealueesta Digi -osioistamme.