Sosiaalisen median vaikuttaja ja fitness-asiantuntija Linda Manuella on viime aikoina ollut esikuva monille tuoreille perheenäideille, sillä hän on aktiivisesti kertonut miten raskauskiloista pääsee treenaamalla eroon.
Linda on taannoisen perheenlisäyksen jälkeen aivan oikea ihminen kertomaan miten raskauskilojen karistaminen onnistuu johdonmukaisella kuntoilulla ja aktiivisilla rutiineilla. Nyt hän on kiteyttänyt teeman poikkeuksellisen osuvasti videolle, jota hän on itse kuvannut peräti vuoden ajan.
Rutiinit ratkaisevan tärkeitä
Linda kertoo tehneensä tämän kesän kesäkuntoaan varten töitä jo viime kesästä lähtien, jolloin hän rakensi pohjaa nykyiselle tilanteelleen. Tuloksia ei nimittäin synny helposti, vaan niihin tarvitaan ponnisteluja. Katso Lindan alkuperäinen julkaisu tästä.
Nyt Linda osoittaa, että hänen vinkkinsä myös konkreettisesti kannattavat. Lisäksi hän korostaa, että tämä kannattaa tehdä ilman ylimääräistä stressaamista kesäkunnosta.
– Viime vuonna tähän aikaan mä olin dieetillä. Poltin rasvaa ja raskauskiloja, tein kovan työn ja rakensin pohjan. Ja tiiäks mitä? Tänä kesänä mun ei tarvi enää polttaa rasvaa. Tänä kesänä nautin ja siinä sivussa treenaan suunnitelman mukaan, somevaikuttaja kirjoittaa nyt silminnähden tyytyväisenä tuloksiin.
Hänen keskeinen viestinsä on, että pelkän painon pudottaminen ja rasvan polttaminen ei riitä, koska tuloksia pitää aktiivisesti myös ylläpitää. Elämäntapa pitää rakentaa sellaiseksi, ettei painon jojoilua pääse syntymään. Keskeinen rooli siinä on läpi vuoden toistuvilla rutiineilla.
Tein kovan työn ja rakensin pohjan.
Taannoin Linda Manuella kertoi raskaana oleville, raskautta harkitseville ja tuoreille äideille miten he saavat usein perusteetonta viestiä raskauden vaikutuksista kehoon. Kehon huoltamisessa motivaatio on ratkaisevin tekijä, eivätkä siinä auta muiden ihmisten usein lannistavatkin viestit.
– Monet tulee kertomaan sulle, että ootapa vaan, sun keho menee pilalle raskauden myötä. Ja on tosi tärkeetä, että sä et kuuntele heitä. Palautuminen vaatii kyllä duunia, mutta muuten ihan turhaa pelottelua, Linda Manuella kertoo. Taannoin Linda kertoi viisi vinkkiä kesäkuntoon pääsemiseksi.
Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten raskaus tai laajemmin samasta aihealueesta Terveys -osioistamme.