Ruotsalaisista hittikarkeista tulee suomalaisia – Fazer osti yrityksen

Ruoka Toimittaja:

Suomalainen makeisjätti Fazer laajentaa toimintaansa Ruotsissa. Yhtiö aikoo ottaa jalansijaa merkittävällä yritysostolla.

Fazer on sopinut ostavansa ruotsalaisen makeisvalmistajan Konfektyrfabriken Aroma AB, joka tunnetaan erityisesti vadelman makuisista irtokarkeistaan.

Geléhallon, vadelmaveneet ja punaiset sydämet

Aroma valmistaa monille ruotsalaisille tuttuja klassikoita, kuten Geléhallon eli marmeladin tyylisiä vadelmakarkkeja, Hallonbåtar eli vadelmaveneitä, Röda Hjärtan eli punaisia sydämiä ja Gräddkola kermakolakarkkeja sekä legendaarisia suklaavaahtokarkkibanaaneja.

Yrityskauppa vahvistaa Fazerin asemaa erityisesti irtomakeismyynnissä. Karkkikilpailu on Pohjoismaissa kovaa. Vuonna 1921 perustettu Aroma työllistää noin 100 henkilöä.

Yhtiöllä on kolme tehdasta Ruotsissa. Yhtiön liikevaihto oli viime vuonna noin 451 miljoonaa kruunua. Nyt siitä on tulossa osa Fazerin makeisliiketoimintaa, jos ruotsalaiset viranomaiset hyväksyvät kaupan.

Fazerin toimitusjohtajan Christoph Vitzthum mukaan yritysosto tukee yhtiön kansainvälistä kasvua ja vahvistaa asemaa erityisesti Ruotsin makeismarkkinoilla. Myös Aroman nykyinen omistaja Anders Landelius pitää Fazeria luontevana jatkajana yritykselle, tiedotteessa kerrotaan.

Yritysosto tukee yhtiön kansainvälistä kasvua ja vahvistaa asemaa erityisesti Ruotsin makeismarkkinoilla.

Karl Fazer perusti sukunimeään kantavan yrityksen Helsingissä vuonna 1891. Yritys on kasvanut pienestä konditoriasta kansainväliseksi makeis- ja leipomokonserniksi. Sillä on jo entuudestaan vahva asema erityisesti Pohjoismaissa. Fazer tunnetaan erityisesti tuotteistaan kuten Fazerin Sininen.

Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin samasta aihealueesta Ruoka -osioistamme.