Yllättävä havainto Wienin Euroviisujen yleisöstä

Viihdeuutiset
Toimittaja:

Suomi kilpailee parhaillaan käynnissä olevassa Euroviisujen ensimmäisessä semifinaalissa paikasta varsinaisessa finaalissa, mutta suorassa televisiolähetyksessä tehtiin poikkeuksellinen havainto kilpailua paikan päällä seuraavasta yleisömerestä.

Esimerkiksi viime vuonna Käärijän kilpaillessa Euroviisuissa nähtiin yleisön joukossa huomattava määrä myös Suomen lippuja liehumassa. Tänä vuonna tilanne vaikuttaa ainakin aivan toiselta.

Missä Suomen liput ovat?

Tänään ensimmäisessä semifinaalissa Suomen lippuja on bongattu lähetyksessä vasta pari kertaa. Toivottavasti tämä viisuyleisöstä tehty havainto ei ole ennusmerkki Suomen sijoituksesta varsinaisessa kilpailussa, sillä Suomi on edelleen kisan ylivoimainen voittajasuosikki.

On tietenkin mahdollista, että Itävaltaan ei ole tällä kertaa matkustanut yhtä paljon suomalaisia viisuturisteja kuin Käärijän kilpaillessa taannoin viisuvoitosta Britannian Liverpoolissa. Suomen lippujen sijaan yleisössä nähdään parhaillaan poikkeuksellisen paljon Kreikan lippuja, ja myös Ruotsin lippuja on näkyvissä useita.

Tänä vuonna Wienissä nähdään huomattavan paljon Israelin lippuja, joita heiluu yleisössä lukuisia. Israelin esiintyessä tänään ensimmäisessä semifinaalissa yleisön joukossa olleet aktivistit yrittivät häiriöidä esitystä Palestiina-huuteluillaan, mutta huonolla menestyksellä. Kotikatsomoihin saakka huutoja ei juuri kuultu.

 

Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.