Jyväskylässä sijaitsevassa kerrostalossa syttyi tulipalo tiistaina 20. lokakuuta.
Nyt Keski-Suomen hyvinvointialue on muistuttanut, mitä kerrostalopalossa ei tulisi tehdä.
Virhe voi olla kohtalokas
Jos kerrostalon rappukäytävästä leviää savun hajua asuntoon, on oikea toimintatapa jäädä asuntoon ja soittaa hätänumeroon. Rappukäytävään ei pidä poistua, ellei ole itse välittömässä vaarassa esimerkiksi palavassa huoneistossa.
Vaikka rakennuksesta poistuminen tulipalon sattuessa voi olla oikea toimintatapa esimerkiksi työpaikan pelastautumisharjoituksissa, on tilanne toinen savun levitessä kerrostalon rappukäytävässä.
– Tulipaloissa kuoleman aiheuttaa useimmin nimenomaan savu. Jos siis asuntoon kantautuu rappukäytävästä savun hajua, vaarallisinta on yrittää poistua savuista rappukäytävää pitkin, varoittaa tiedotteessa riskienhallintapäällikkö Pauli Nurminen Keski-Suomen pelastuslaitokselta.
– Näkyvyys voi olla erittäin huono ja savu on myrkyllistä ja kuumaa. Savun hengittäminen voi johtaa tajunnan menetykseen ja polttaa hengitystiet, Nurminen jatkaa.
Palo-osastointi tarkoittaa rakennuksen jakamista osiin.
Asuntoon jääminen savun levitessä rapussa voi tuntua ahdistavalta. Kerrostalossa jokainen asunto kuitenkin muodostaa oman palo-osastonsa.
– Palo-osastointi tarkoittaa rakennuksen jakamista osiin, jotka estävät palon ja savukaasujen leviämisen osastojen, kuten huoneistojen, välillä, kertoo johtava palotarkastaja Henna Kettunen Keski-Suomen pelastuslaitokselta.
Kerrostalohuoneisto on tyypillisesti suunniteltu kestämään paloa 60 minuutin ajan. Kettunen neuvoo lievittämään omaa hätää esimerkiksi laittamalla oman asunnon oven kynnykselle kateltuja pyyhkeitä, jotka ehkäisevät savun pääsyä huoneistoon.
– Tilannetta voi seurata ikkunasta ja puhelin on hyvä pitää lähellä. Hätäkeskukseen voi soittaa ja pelastushenkilökunnalle viittoa ikkunasta, jos tilanne käy liian tukalaksi, Kettunen ohjeistaa.
Sulje ovi perässäsi
Mikäli tulipalo syttyy omassa asunnossa eikä se sammu kotikonstein, on asunnosta poistuessa tärkeää sulkea palavan huoneiston ovi.
Näin palo-osastointi toimii suunnitella tavalla, rappukäytävä ei täyty heti savusta ja palo leviää hitaammin.
Keski-Suomen hyvinvointialueelta muistutetaan myös, ettei hissiä saa käyttää tulipalotilanteessa. Hissi voi jumiutua ja savukaasut voivat päästä hissikuiluun.
Jyväskylän Hämeenkadulla tiistaina syttynyt tulipalo alkoi kerrostalon ensimmäisessä kerroksessa. Palon yhteydessä kuoli yksi aikuinen mieshenkilö.
Pelastuslaitos sammutti palon ja pelasti yhden henkilön parvekkeelta. Ensihoito tarkasti paikan päällä 16 henkilöä, joista neljä lähti sairaalaan jatkotutkimuksiin.
Osa tarkistetuista henkilöistä oli Keski-Suomen pelastuslaitoksen mukaan poistunut savuisen rappukäytävän kautta. Osa oli hengittänyt savua talon lähettyvillä.
Lähteet: Keski-Suomen hyvinvointialue, Keski-Suomen pelastuslaitos
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten kerrostalo, tulipalo tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.