Orimattilassa koettiin lauantai-iltana uhkaava tilanne. Mahdolliseen ampuma-aseeseen ja sillä uhkailuun liittyvä tehtävä vaati useamman partion toimia, kertoo Hämeen poliisilaitos.
Poliisi sai henkeen ja terveyteen liittyvän tehtävän Orimattilan keskustaan 24. lokakuuta noin kello 17. Ilmoittajan mukaan mies oli osoittanut mahdollisella käsiaseella hänen autoaan kohti ja poistunut paikalta.
Ilma-ase ei vaadi aselupaa
Poliisi ei löytänyt tuntomerkkeihin sopivaa henkilöä tapahtumapaikalta tai sen lähistöltä lauantai-iltana. Poliisi kuitenkin tavoitti epäillyn seuraavana päivänä.
Reilun 40-vuotiaan miehen kotoa löytyi ilma-ase, joka ei vaadi aselupaa tai hallussapitolupaa. Poliisi otti epäillyn henkilön kiinni kuulusteluja varten.
Poliisi tutkii tapahtumaa nyt toisen vakavaan vahingoittamiseen soveltuvan esineen tai aineen hallussapitona sekä laittomana uhkauksena. Poliisin tiedossa ei ole, että tapahtumasta olisi aiheutunut vaaraa ulkopuolisille.
Poliisin saamien alkutietojen mukaan tapauksessa oli syytä epäillä, että ase olisi ollut luvanvarainen ampuma-ase. Tämän vuoksi tapauksesta kirjattiin rikosilmoitus nimikkeellä törkeä ampuma-aserikos.
Poliisi jatkaa tapauksen tutkintaa.
Vuoden 2026 alussa voimaan astui aserikosuudistus, jonka mukaan luvattomien ampuma-aseiden hallussapito yleisellä paikalla voi täyttää törkeän ampuma-aserikoksen tunnusmerkistön.
Tapauksessa käytetty ase osoittautui kuitenkin lopulta ilma-aseeksi, jonka hallussapitoon ei vaadita lupaa. Tämän vuoksi myös asian rikosnimikkeet muuttuivat tutkinnan aikana. Poliisi jatkaa tapauksen tutkintaa esitutkinnan merkeissä.
Hämeen poliisilaitos järjesti taannoin Päijät-Hämeen ja Kanta-Hämeen alueilla armonvuosikeräyksen, jossa luvattomia aseita ja räjähteitä oli mahdollista luovuttaa ilman rikosoikeudellisia seuraamuksia. Poliisilaitoksen mukaan poliisin ja puolustusvoimien yhteispartiot saivat haltuunsa lähes 500 asetta.
Keräyksessä luovutetuista aseista noin 300 oli luvattomia. Aseista valtaosa oli vanhoja metsästyskivääreitä ja haulikoita, mutta mukana oli myös kymmeniä käsiaseita sekä muutama konepistooli ja konekivääri.
Lähde: Poliisi
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten ase, Poliisi Suomi tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.