Etelä-Pohjanmaalla paljastui laiton dopingkauppa

Uutiset Toimittaja:

Tulli on tutkinut epäiltyä dopingrikosta. Esitutkinnassa olleessa rikoskokonaisuudessa maahan on tuotu laittomasti huomattavia määriä dopingaineita ja lääkkeitä.

Tulli on esitutkinnan aikana takavarikoinut 22 450 kappaletta dopingaineita, joista suurin osa on anabolisia steroideja.

Aineita on välitetty ostajille Tor-verkon ja pikaviestisovellusten kautta.

Lääkeaineita on päätynyt takavarikkoon lähes 33 000 kappaletta, ja niiden joukossa on muun muassa telmisartaania, klenbuterolia ja isotretinoiinia.

Tullin mukaan aineita on välitetty ostajille Tor-verkon ja pikaviestisovellusten kautta eri puolille Suomea.

– Esitutkinnassa on selvinnyt, että epäillyt ovat pyörittäneet varsin mittavaa dopingkauppaa Etelä-Pohjanmaalla. Pääepäillyn käyttämästä pikaviestintäpalvelusta paljastui 23 000 riviä keskusteluja aineiden myynnistä, ja toimintaa on pyritty salaamaan muun muassa käyttämällä nimimerkkejä ja vääriä henkilötietoja, kertoo tiedotteessa tutkinnanjohtaja Tommi Hartman Tullista.

Hartmanin mukaan maksamiseen on käytetty pääasiassa virtuaalivaluuttaa, mutta myös käteistä ja toiminnan alkuvaiheessa tilisiirtoja.

Epäillyt olivat ansainneet kaupankäynnillä ainakin yli 270 000 euroa.

Tullin mukaan toiminta oli jatkunut pitkään esitutkinnassa hankitun näytön perusteella. Epäillyt olivat ansainneet kaupankäynnillä ainakin yli 270 000 euroa.

Tullin mukaan takavarikoiduista aineista olisi syntynyt myyntituloa vielä 280 000 euron arvosta. Tutkinnassa rikoshyötyä on saatu takaisin yli 80 000 euroa.

Tapauksessa on useita epäiltyjä. Heistä kahta epäillään tärkeistä dopingrikoksista ja salakuljetuksesta, ja toinen epäillyistä on edelleen vangittuna.

Tullissa on takavarikoitu tämän vuoden syyskuun loppuun mennessä yli 56 000 kappaletta dopingaineita. Viime vuonna vastaavaan aikaan aineita oli päätynyt takavarikkoon yli 16 000 kappaletta.

Suomeen on tuotu dopingaineita kaikkiaan 1 870 käyttöjaksoa

Epäilty törkeästä dopingrikoksesta edellyttää huomattavan suurta määrää aineita tai huomattavan kokoisen taloudellisen hyödyn tavoittelua.

Dopingaineiden määrää arvioidaan rikosoikeudessa käyttöjaksoina, joista yksi muodostuu aineen käyttöajasta dopingina ja siitä seuraavasta palautumisajasta ennen seuraavaa käyttöaikaa.

Tullin mukaan tuoreessa tapauksessa Suomeen on tuotu dopingaineita kaikkiaan 1 870 käyttöjaksoa. Teosta säädetty rangaistus voi olla neljä vuotta vankeutta.

Tapaus on siirtynyt syyteharkintaan Länsi-Suomen syyttäjäalueelle.

Lähde: Tulli

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.