Maailmanennätysten tavoittelemisessa ihmiset joutuvat usein vaarantamaan myös henkensä ja terveytensä. Nyt niin tekee hurjapää Felix Baumgartner, joka aikoo tehdä maailman korkeimman laskuvarjohypyn maailmanennätyksen hyppäämällä ”avaruudesta” laskuvarjolla.
Virallisesti avaruuden raja on 100 kilometriä, ja Felix Baumgartner aikoo hypätä laskuvarjolla erikoisvarusteissa 36 kilometristä, eli Baumgartnerin mukaan ”kuoleman vyöhykkeeltä”. Esimerkiksi matkustajalentokoneet lentävät normaalisti tätä alempana.
42-vuotias itävaltalainen itse myöntää kuolevansa, mikäli happilaitteet menevät esimerkiksi epäkuntoon kesken ennätysyrityksen. Hyppykorkeudessa ilman lämpötila on -70 astetta. Tempaus on tarkoitus suorittaa säiden salliessa kuluvan vuoden elokuussa Yhdysvaltojen New Mexicon osavaltion ilmatilassa. Baumgartner nousee yläilmoihin suurikokoisella ilmapallolla.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Uutiset, Viihdeuutiset -osioistamme.