Kanadalainen teinitähti Justin Bieber julkaisi aiemmin tänä vuonna Boyfriend-kappaleen, joka on sittemmin noussut maailmanlaajuiseksi hitiksi. YouTube-palvelussa löytyy lukuisia fanien tekemiä cover-esityksiä kyseisestä kappaleesta.
Nyt myös Yhdysvaltojen presidentti Barack Obama nähdään eräällä nettivideolla ”laulamassa” Bieberin hittibiisiä. Boyfriend-kappale on saanut uudet vokaalit Obamalta. Presidentin puheista on nimittäin leikelty sanoja niin, että ne täsmäävät alkuperäisen kappaleen lyriikoihin.
Videon julkaissut Barackdubs-käyttäjä on tehnyt kuluneen vuoden aikana jo kaksi nettihittiä. Äskettäin verkossa levisi nopeasti samantyyppinen video, jossa Barack Obaman puheista on muokattu lyriikat Carly Rae Jepsenin Call Me Maybe -hittibiisiin. Videota on katsottu kesäkuun alusta jo huimat 15 miljoonaa kertaa.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Justin Bieber tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.