Maailmalla uutisoitiin äskettäin oikeusjuttu, jossa hiphop-tähti Luther ”Luke” Campbell haastoi 50 Centin oikeuteen lyriikoidensa varastamisesta. Nyt artisti on itse ilmoittanut, että tiedot eivät pidä paikkaansa. Hänen mukaansa haastajana on musiikkipomo Joe Weinberger.
The 2 Live Crew -yhtyeessä mittavan uran tehnyt Campbell haluaa ottaa etäisyyttä koko oikeusjuttuun. Hän ei omista enää kappaleidensa oikeuksia, sillä hän joutui myymään ne rahapulassa vuonna 1994. Nykyisin oikeudet omistaa juuri Joe Weinberger.
– Haluan korostaa, että Joe Weinberger ja hänen juristinsa Richard Wolfe ovat henkilöt, jotka haastoivat 50 Centin. He eivät toimi minun eivätkä entisen yhtyeeni puolesta, Luke totesi AllHipHop.comille.
– Nämä miehet haastavat toisia ihmisiä meidän nimissämme. Kun luette kirjani My Life And Freaky Times, saatte tietää koko tarinan näistä kahdesta roistosta ja heidän taustoistaan, Campbell sivaltaa.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten 50 Cent tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.