Mäkihyppääjä-laulaja Matti Nykänen on jäänyt kiinni rajusta ylinopeudesta. Urheilulegenda jäi poliisin haaviin lokakuun alussa Lahdessa.
Hän kuljetti yöllä Audiaan 60 kilometrin nopeusrajoitusalueella peräti 92 kilometriä tunnissa. Asiasta uutisoineen Iltalehden mukaan Matti Nykänen sai raskaan kaasujalkansa takia 7.000 euron sakot, kun hän ilmoitti tuloikseen mukavat 6.831 euroa kuukaudessa. Nykänen myönsi ylinopeuden.
Matti Nykänen on tehnyt pienen tauon jälkeen paluuta musiikkirintamalle. Hänen uusi levynsä julkaistaan ensi kuussa ja pari viikkoa sitten Nykänen esiintyi tamperelaisen ravintolan avajaisissa kutsuvierasyleisölle.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.