Viime päivinä maailmalla on uutisoitu laajasti, että poptähti-näyttelijä Jessica Simpson olisi saanut potkut levy-yhtiöltään jo ensimmäisen albumin jälkeen. Nyt väitteet on kumottu perättöminä.
Tyylilajinsa country-musiikkiin popista vaihtanut Jessica Simpson kiistää saaneensa kenkää Sony Nashville -yhtiöstään. Hänen mukaansa huhut saivat alkunsa, kun hänen tietonsa poistettiin vahingossa levy-yhtiön viralliselta verkkosivustolta.
Simpson ilmoitti tiedottajansa välityksellä olleensa alunperinkin levy-yhtiöllä vain ”lainassa” Do You Know -nimistä country-levyään varten.
– Hän on aina ollut Epic-yhtiön artisti ja jatkaa edelleen Epicin leivissä, tiedottaja kumosi virheelliset väitteet Us Weekly -lehdessä.
Virheellisten tietojen mukaan Sony Nashville olisi antanut Jessicalle potkut, koska hänen levynsä ei menestynyt tarpeeksi hyvin. Todellisuudessa Simpsonin ensimmäinen country-albumi nousi alkuvuodesta suoraan Billboardin country-listan ykköseksi.
Artistien lainaaminen toisille levy-yhtiöille on normaalia toimintaa myös Suomessa. Monet täkäläisistä menestysyhtyeistä ovat nykyisillä levy-yhtiöillään vain ”lainassa”, ja heillä on varsinaiset levytyssopimukset aivan toisen levy-yhtiön kanssa.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Jessica Simpson tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.