Sankaripalomiehet elvyttivät koiran suusta suuhun – katso kuvat

Suomessakin nähtiin äskettäin Pelastushelikopteri-realitysarjassa kuinka rajavartioston miehet noukkivat viime hetkellä merihätään joutuneen ja jo elottoman koiran. Nelijalkainen elvytettiin sankarillisesti helikopterissa ja sen henki pelastui. Nyt vastaava tapaus on sattunut Yhdysvalloissa.

------

Verkossa julkaistiin eilen kuvasarja tapauksesta, jossa Wisconsinin osavaltiossa syttyi kuluvan viikon tiistaina asuntopalo. Ihmishenkiä ei menetetty, mutta asunnosta löytyi labradorinnoutaja. Palomiehet eivät jättäneet 7-vuotiasta Coda-koiraa oman onnensa nojaan, vaan ryhtyivät välittömästi toimeen.


Kaikki kuvat: Wausau Daily Herald

Koiran pelastamiseksi tarvittiin myös suusta suuhun -elvytystä, ja sitä ihmisen paras ystävä myös sai, Wausau Daily Herald -lehti uutisoi. Lisäksi sille annettiin happea. Elvityksen jälkeen koira kiidätettiin eläinsairaalaan hoidettavaksi. Tapaus tallentui silminnäkijöiden valokuviin ja nyt sankaripalomiehet Jamie Giese ja Jared Thompson komeilevat verkkosivustoilla ympäri maailmaa.