Bussiasema kuin penis – tämä jouduttiin poistamaan seinältä

Toronton julkisesta liikenteestä vastaava virasto TTC poistatti tiistai-aamuna paikalliselta Downsviewin asemalta sen karttaa esittävän kyltin. Syy oli jokseenkin erikoinen, sillä asemaa sen yläpuolelta katsottuna esittänyt kartta muistutti liikaa erektiotilassa olevaa penistä.

------

Kyltti oli ehtinyt olla asemalla vain parin kuukauden ajan, kun Reddit-sivustolle ilmestyi kuvia, joissa kommentoitiin kartan muistuttavan hämmästyttävän paljon penistä. Kuvat levisivät nopeasti myös Twitteriin. Asia selvisi TTC:n henkilökunnalle maanantai-aamuna, ja kartta päätettiin poistaa nopeasti Downsviewin asemalta.

Penistä muistuttava kartta ei ehtinyt synnyttää internetistä saamastaan huomiosta huolimatta lainkaan valituksia. TTC:n edustajan, Brad Rossin, mukaan kyltti kuitenkin poistettiin nopeasti, sillä virasto pelkäsi sen saattavan loukkata aseman asiakkaita. Mies kertoo poistetun kartan suunnittelusta vastanneen työntekijän tehneen kartan kovan kiireen alla.

– Kartta nostettiin pystyyn joulukuussa, kun olimme juuri asentamassa tulevien junien saapumisesta ilmoittavia kylttejä. Kyltin suunnitellut henkilö ei hankkinut virallista hyväksyntää työlleen, Brad Ross selitti Toronto Sun -lehdelle.