Sovellus muuttaa tekstiviestit sivistyneemmän tuntuisiksi

Digi Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Harva ihminen jaksaa panostaa tekstiviesteihin tai pikaviestimiin kirjoittamansa tekstin laatuun. Mikäli kuitenkin haluaa antaa itsestäsi todellisuutta fiksumman kuvan, kannattaa kääntyä Words U -sovelluksen puoleen. Words U on älypuhelinsovellus, joka tekee tekstistäsi sivistyneempää.

------

Sovellus etsii kirjoittamastasi viestistä sanat, jotka on mahdollista korvata hienomman kuuloisilla synonyymeillä, ja tekee sen puolestasi. Sovellus toimii siis hieman samaan tapaan kuin tietokoneen automaattinen tekstinkorjaus.

Yksi Words U:n kehittelijöistä, Allan Zhang, kertoo The Next Web -sivustolle sovelluksen osoittautuneen erittäin suosituksi. Mies toivoo sovelluksen kehittävän myös niiden ihmisten kielitaitoa, joiden äidinkieli ei ole englanti. Words U -sovelluksesta on saatavilla Yhdysvalloissa ilmaisversio ja 6.99 dollaria, eli noin 6.60 euroa maksava kehittyneempi versio.