Uusi laji löytyi merestä – tutkijat ihastuivat sen söpöyteen

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Joukko kalifornialaisia tutkijoita on tehnyt merestä merkittävän löydön. Meribiologit löysivät uuden mustekalalajin läheltä Monterey Bayta yli 450 metrin syvyydestä. Vaalenpunaiset mustekalat ovat tehneet tutkijoihin suuren vaikutuksen erityisesti suloisella ulkonäöllään.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Niinpä Monterey Bay Aquarium Research Institute -tutkimuslaitoksen tutkijat ovat päättäneet ottaa lajin söpöyden huomioon lajia nimetessä. Daily Mail -lehden mukaan meribiologi Stephanie Bush on ilmoittanut, että tutkijat harkitsevat vakavasti nimeävänsä mustekalan Adorabilisiksi, joka vastaa suomeksi sanaa ihanuus.

Lajin tieteelliseksi nimeksi valitaan näillä näkymin Opisthotheusis Adorabilis. Kuvat mustekalasta osoittavat, että pienet merenelävät ovat hellyttävän näköisiä. Vaaleanpunaiset mustekalat ovat kuin lasten animaatioelokuvista. Ei ole siis ihme, että tutkijat ovat päätyneet leikittelemään söpöydellä myös lajin nimessä.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.