JVG:n menestyslevy Suomen striimatuin – jo 22 000 000 kuuntelua

Viihdeuutiset
Toimittaja:

Vuosi 2015 on ollut JVG:lle menestys. Yhtyeen syyskuussa julkaistu 247365-albumi on Suomen striimatuin levy Spotifyssa yli 22 miljoonalla kuuntelukerrallaan. Albumi on ylittänyt platinarajan ja yhtyeen singlet ovat niittäneet menestystä.

Tarkenee-single on kerännyt tänä vuonna kaiken kaikkiaan jo yli 7,2 miljoonaa striimiä, mikä on enemmän kuin millään muulla kotimaisella kappaleella.

VilleGallella on ollut tänä vuonna peräti viisi Spotify-listaykköstä ja hän on saavuttanut vuodessa kaksi kultasingleä (Lähtisitkö ja Takajeejee), neljä platinasingleä (Mauton jasso, Tuulisii, Tarkenee, Keinutaan), yhden platinalevyn (247365) sekä kaksi tuplaplatinalevyä (Vain elämää kausi 4 ilta ja Vain elämää kausi 4 päivä).

VilleGalle on ollut neljänä vuonna peräkkäin mukana vuoden striimatuimmassa kotimaisessa kappaleessa: Kran Turismo (2012), Levikset repee (2013), Huominen on huomenna (2014) ja Tarkenee (2015). JVG voitti helmikuussa Emma Gaalassa Vuoden hiphop -albumin palkinnon. Yhtyeellä oli entuudestaan kaksi Emma-pystiä ja kaksikon albumeita on tähän mennessä myyty yli 80 000 kappaletta. JVG:n kaikki albumit ovat myyneet platinaa.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.