20 000 mehiläisen parvi seurasi autoa kahden vuorokauden ajan

Viihdeuutiset · Tim Isokivi

Mehiläiset ovat erittäin uskollisia kuningattarelleen, ja tekevät mitä tahansa johtajansa eteen. Tämän sai huomata Iso-Britanniassa asuva nainen, jonka autoon livahti odottamaton salamatkustaja Walesilaisesta luonnonpuistossa.

Haverfordwestissä pysähtynyttä Carol Howarthia odotti yllätys, kun hän palasi kaupasta autonsa luokse. 68-vuotiaan naisen Mitsubishi Outlanderin päälle oli laskeutunut tuhansittain mehiläisiä. Onneksi paikalle sattui Pembrokeshiren luonnonpuistossa metsänvartijana työskentelevä Tom Moses.

– Ajelin kylän läpi kun huomasin tämän näyn Lower Three Crownsin ulkopuolella. En voinut olla puuttumatta asiaan, Tom kirjoitti Facebook-sivullaan.

Mies kutsui paikalle Pembrokeshiren mehiläishoitajien yhdistyksen jäseniä. Heidän ja Tomin metsänvartijoidakollegoiden avustuksella mehiläiset saatiin pois auton kimpusta vahingoittamatta hyönteisiä. Seuraavana päivänä ötökät olivat kuitenkin palanneet piirittämään Carolin autoa.

Lopulta mehiläiset saatiin pois auton kimpusta lopullisesti. Peräti 20.000 mehiläisen lauma oli kiintynyt naisen autoon, koska niiden kuningatar oli ilmeisesti joutunut vahingossa ajoneuvon vangiksi. Kun kuningatar liikkuu jonnekin, seuraavat sen alamaiset perässä.

– Jokin oli todennäköisesti houkutellut kuningattaren auton sisään, Mehiläishoitajien yhdistyksen Roger Burn spekuloi The Milford Mercury -lehdelle.