Sadat miljoonat LinkedIn-käyttäjät joutuivat toukokuussa tietomurron uhriksi, kun hakkerit paljastivat palvelun salasanoja verkossa. Nyt hakkeroinnin kohteeksi on joutunut Facebookin perustaja Mark Zuckerberg.
Hakkerit iskivät Zuckerbergin Twitter ja Pinterest-tileille viikonlopun aikana, kertoo New York Daily News -lehti. OurMine-nimeä käyttävä hakkeriryhmä väitti löytäneensä Facebookin perustajan salasanan toukokuussa verkkoon vuodettujen 117 miljoonan LinkedIn-tunnuksen joukosta.
OurMine kertoo Mark Zuckerbergin salasana olleen niinkin yksinkertainen, kuin ”dadada”. Hakkeriryhmä väitti sittemmin jo poistetussa twiitissä murtautuneensa myös Zuckerbergin Instagram-tilille, mutta kuvapalvelun omistava Facebook on kiistänyt väitteen.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Facebook, Mark Zuckerberg tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.